És akkor kezdetben volt három gitáros....

Így kezdődött:

Pepi alias Kurityák István

1984-ben három középiskolai tanuló elkezdett együtt gitározni: Szabó Tibor, Mihalovics János és Varga Attila. Lehet, hogy azért mert ez tűnt a legegyszerűbbnek, ének nélkül, gitáron játszottak néhány igazán közismert Shadows dalt. Abban az időben szinte minden fiatal zenekart alapított, a többségük hamarosan "kiszeretett" a zenélésből, de ők nem.

... és a folytatás:

1985 augusztusában egy régi iskolatárs Kurityák István (egy zenekarnév ötlettel a "zsebében" ) beszállt a csapatba dobosnak és így alakult meg az első zenekar Szinkron néven. Később megtudták, hogy már létezett ilyen nevű zenekar, de erről majd később még beszélünk. Egy 3m x 3m -es helyiségben kezdtek el próbálni hatalmas lendülettel és lelkesedéssel.

...De az élet ekkor közbeszólt: 1986 elején a zenészek civil ruháikat angyalbőrre cserélték. Ez a kis kirándulás két évet vett ki a zenekar életéből.

Kádár Laci 1988-89-ben a Szinkron félig-meddig leszerelve elkezdett újra dolgozni és egy énekes, Kádár László is csatlakozott hozzájuk. Vele elkalandoztak egy kicsit a country-zene világába is, de azért a jól bevált Shadows dalok is megmaradtak. 1989 végén Varga Attila kilépett a csapatból és a helyét Fábián Attila vette át. Miután Kádár Laci is elhagyta a csapatot, újra az instrumentális zene kerül előtérbe. 1990 márciusában elhatározták, hogy mint sokan mások, ők is megszerzik az ORI engedélyt. Nagyon komolyan készültek és büszkék voltak arra, hogy az akkori zenei élet kiemelkedő személyiségei előtt tették le a vizsgát. Közben az ORI közölte, hogy ilyen néven már van a nyilvántartásukban egy zenekar, ezért keressenek másik nevet. Ez nem volt egyszerű és mivel személyre szóló volt az engedély, nem is törték magukat az új név megtalálásával. Augusztusban felléptek egy, a Mosolygó Antal Művelődési házban megrendezett tehetségkutató versenyen, ahol az elnök, Berki Tamás azt javasolta, hogy írjanak saját dalokat, mert bármennyire szeretik és játsszák is kiválóan a Shadows dalokat, azok nem a sajátjaik. Ezen felbuzdulva született meg hamarosan a zenekar számára Szabó Tibor első saját szerzeménye a Táncparkett. Ezen a rendezvényen tudták meg, hogy megrendezik az első magyar R'n'R fesztivált, amire rögtön be is neveztek.

Közben 1990 szeptemberben Fábián Attila kilépett a bandából, így a zenekar basszusgitáros nélkül maradt.

Ticket

A zenekarnak ekkor még mindig nem volt igazi neve, végül Jani (Mihalovics János) javaslatára megszületett az új név: Tickett és ezentúl egészen 1995-ig ezen a néven léptek fel. 1990 december 30-án egy vendég basszusgitárossal léptek fel az Első Magyar R'n'R fesztiválon. Itt játszották először a Táncparkett c. dalt. A részvevők közül kitűntek azzal, hogy csak instrumentális dalokat játszottak, igen szép sikerrel. Erről a fesztiválról az MTV leadott egy műsort, így látható és hallható volt többek között a Táncparkett is. 1990-1994 között rengeteg R'n'R klubban léptek fel, nem kis feltűnést keltve az instrumentális zenével. Az akkori jampi gyerekeket elbűvölte a gitárzene. Ebben az időben egy új basszusgitáros került a zenekarba, Cser Mihály és újra beszállt Kádár Laci is, akivel főleg Cliff Richard dalokat játszottak. Később más előadók dalai is bekerültek a műsorba és a zenekar neve is megváltozott, a Shades nevet vették fel, ezzel is jelezve az együttes zenei irányzatát, miszerint "Árnyék" zenét játszanak. (Erről a névről egy kicsit később még lesz szó.)

Barcs Endre Studióban

Még 1990-ben összeismerkedtek a rádiós Barcs Endrével, aki elkötelezett gitárzene rajongó volt, és ő segített, hogy a Magyar Rádió egyik stúdiójában felvehessék néhány saját ötletüket. A két stúdió nap eredménye három gitár dal: Táncparkett, Árnyalat, SL témája és egy félig kész énekes dal, mivel Kádár Laci másnap kórházba került. Ezeket a dalokat a Magyar Rádió 'Z'-sítette, ami röviden azt jelenti, hogy érdemesnek tartotta arra, hogy a rádióban lejátsszák. Ebben az időben több interjú készült a Magyar Rádióban Tibivel (Szabó Tibor), aki így népszerűsítette ezt a fajta zenét és a zenekart. Ezeket a lehetőségeket is Barcs Endrének köszönhette a zenekar. Ez az idilli időszak 1994-ig tartott. Ekkora olyan feszültségek alakultak ki a zenekaron belül, hogy törvényszerű volt a zenekar felbomlása, Szabó Tibor ki is lépett a csapatból. (Az ezt követő átmeneti időszakkal nem foglalkozunk, mert az nem a Hundows története)

A Táncparkett, az első CD

Nem sokkal később a zenekar egyik jó barátja, Somogyi László azzal kereste meg Szabó Tibort, hogy ha össze tudják újra hozni a zenekart és a zenei anyagot, akkor volna egy lehetőség egy CD kiadására. Mindannyiuk örömére már egy találkozás után újra összeállt a csapat, bár ekkor még Shades -nek hívták őket. Egy évvel a megkeresés után elkészült az együttes immár Hundows néven jegyzett első CD-je a Dance floor. Mint már utaltunk rá, a nevet újra meg kellett megváltoztatni, mert több Shades nevű együttes létezett már, Angliában, Amerikában, Hollandiában is. A csapatnak közben nem igazán jutott olyan név az eszébe, ami frappánsan jellemezné a zenekart és zenei arculatát. Ekkor jött Somogyi Laci ötlete: HUNDOWS, mint a Hungária és a Shadows nevek keveréke. Első hallásra mindenkinek furcsa a név, meg hogy hogyan kell kiejteni, - angolosan , azaz fonetikusan "Hándóz"-nak - , de hamar megbarátkoztak vele.

A Hundows ekkori felállása a következő:
Szabó Tibor - szólógitár, Mihalovics János - ritmusgitár, Kurityák István - dob és Cser Mihály - basszusgitár

Faragó Judy István

Az 1995-ös év még egy dolog miatt volt nagyon fontos és lényeges év az együttes számára! Magyarországról a Hundows volt a második olyan előadó, aki kijutott Hollandiába egy R'N'R fesztiválra Eindhovenbe. Itt most ne felejtsük el megemlíteni azt a zenészt sem, aki sajnos már nincs közöttünk, de akinek a zenei munkássága nélkül a magyar beatzene, és ezen belül az instrumentális gitárzene ma nem tartana ott, ahol tart. Ő Faragó 'Judy' István. Ő volt az első magyar zenész-gitáros, aki kijutott Tilburgba, a Hollandiában minden évben megrendezésre kerülő Cliff és Shadows fesztiválra.

Tarsoly Lajos

Az 1995-1996-ban itthon megrendezett R'N'R fesztiválok, és több tucat fellépés után '96 végén Cser Mihály megvált a zenekartól. Helyét az együttes régi barátja, Tarsoly Lajos vette át. Ő már játszott velük egy rövid ideig az után, hogy Szabó Tibor kilépett, így a repertoár egy részét már ismerte, tehát gyorsan össze tudták hozni a két-három órás zenei anyagot.

Made in world Center Music Pub

1995-2003 között kiemelkedően fontos esemény nem történt az együttessel, sok fellépésük volt különböző helyeken. Pl. négy évig játszottak a nagyon sok külföldi által látogatott Váci utcai Made in World Center Music Pub sörözőben.

A pályafutásuk jelentős fordulópontja volt, amikor 1998 őszén bemutatkozhattak a Pestújhelyi Közösségi Házban, ahol immár tradíciózusan azóta is minden év novemberében fellépnek egy nagyon hálás, 80-100 fős közönség előtt, akik igazán szeretik ezt a könnyed gitárzenét, és még a néha előforduló bakik ellenére is mindig lelkesen megtapsolják őket.

Pestújhelyi Közösségi Ház

2003-ban a Hundows nekiállt a második lemez elkészítésének. Az akkori felállás: Szabó Tibor szóló gitár, Mihalovics János ritmus gitár, Tarsoly Lajos basszus gitár, Kurityák István dob. A zenei anyagot egy esztergomi stúdióban vették fel, amit 2004-ben, az előző lemezhez hasonlóan szintén a Rock In Box record adott ki Séta Hundowsiában címmel.

Séta Hundowsiában, a második CD Mint a Táncparkett c. lemezből, úgy a Séta Hundowsiában lemezből is főleg a nyugati országokban vettek meg nagyon sokat. Sajnos, ahogy mondani szokták, senki sem próféta a saját hazájában. 2005-ben a Hundows felismerte, hogy szép és jó a gitárzene, de az akkori viszonyokban az már nem volt elég. Így kialakult ugyan egy kb. 15-20 dalból álló énekes repertoár is, de aztán nem sokáig jártak ezen az úton, maradtak simán gitárzenekar énekes nélkül.

Ebben az időben egyre jobban érezték, hogy kellene nekik valaki, aki segíteni tudna a zenekar népszerűsítésében. Így került a képbe Danyi Attila neve, aki valamikor a legendás Scampolo együttes gitárosa és vezetője volt. Találkoztak is és megegyeztek, hogy felvállalja a zenekar menedzselését, de a kapcsolat rövid életű lett. Újra megfeneklett a Hundows, egyre kevesebb lett a fellépés, kicsit mindenki inkább a családjával töltötte az időt. Közben Tarsoly Lajos egy másik együtteshez is eljárt zenélni, kisegíteni, mint basszusgitáros, és végül 12 év együtt zenélés után, 2007-ben átigazolt abba az együttesbe.

A Hundowsnak ekkor szinte elölről kellett kezdenie mindent, ismét egy régebben már velük játszó basszusgitáros jött vissza a csapatba, Fábián Attila. Nagy lelkesedéssel kezdett neki a próbáknak, de a kihagyott 15 évet be kellett pótolni és egy elég tekintélyes repertoárt kellett betanulnia, amely akadályokat szerencsére venni tudta.

Hazai Gitárzenekarok 2. találkozója

2009-ben a gitáros társadalom számára egy rendkívül fontos esemény történt. A Pestújhely Közösségi Ház rendezésében, de az összes fellépő szervezésében létrejött a Hazai Gitárzenekarok Első Találkozója, melyen természetesen a Hundows is részt vett. Nagyon jó buli volt és mindenki, úgy a közönség, mint a fellépők rendkívül szép emlékekkel térhettek haza és persze azzal a tervvel, hogy ennek folytatása kell lennie. Így is lett, sőt 2010 a kihívások éve is lett a Hundows számára. Egyrészről a Hazai Gitárzenekarok II. Találkozóján is nagy sikerrel szerepeltek, másrészről a hollandiai Tilburgban megrendezett 50. Cliff and Shadows Fan meeting-en is learatták a babérokat. Végre beindulni látszott a szekér! Számtalan sikeres fellépésük volt, melyek közül egy-egy helyszínre többször is visszatértek. 2010. tavaszán az RTL Klub reggeli műsorában is lehetőségük volt szerepelni. Erről 3 videó készült. Ezek mindegyike megnézhető is itt a VIDEÓK menüben.

A 25 éves jubileumi tortánk

2010. novemberében fennállásuk 25. évét ünnepelhették meg! A zenekar a nem mindennapi eseményre egy 3 órás koncerttel készült, melyet a méltán népszerű Faragó Judy István emlékének ajánlottak. Az év utolsó két hónapjában a zenekar pedig végre napi szinten hallhatóvá vált egy népszerű kereskedelmi adó zenei palettáján Dr. Boross jóvoltából. Ez az adó az azóta már megszűnt Sztár FM volt.

Tibor az Unlucky 6-ban

2011-ben nagy megtiszteltetés érte a HUNDOWS-t! Szabó Tibor, a Hundows szólógitárosa január végén egy finnországi meghívásnak tett eleget a "Tube Park" rendezvényre Pieksämäki-ban, mely egy ottani hagyományos, téli gitárfesztivál. Tibor az egyetlen külföldi és az első magyar vendége volt a fesztiválnak, és mint ilyen, egyben az erre az alkalomra "összeállt" alkalmi zenekar egyik szólógitárosa is volt. Kilenc gitár zenekar társaságában Tibor az "Unlucky 6" meghívott vendégeként nyolc számban szólózott, köztük vadonatúj betanulásban, 3 tradicionális finn gitárzenével is, melyet a közönség vastapssal jutalmazott. A zenekar tagjai a Regents, Spectre, RoadRunners tagjaiból és Rami Hammarból tevődtek össze! A csapat nagyon remélte, hogy Tibi fellépése hozzájárul majd a Regents és a Hundows Tilburgban kezdődött zenei barátságának folytatásához, erősödéséhez, valamint a két zenekar, jövőbeni kölcsönös vendégszerepléséhez!

Bonyai Étterem

Az év során több helyen is felléptek, a Passage és a Bonyai étteremben, illetve egyéb, főleg szabadtéri rendezvényen is. A Bonyaiban a mai napig rendszeresen fellépnek, havonta egyszer van buli, köszönhetően Bonyai Sankónak, a tulajnak!

2011. májusában Hazai Gitárzenekarok III. Találkozójára ismét nagy szeretettel és kitörő örömmel mentek muzsikálni, és akik ott voltak megnézni a "hazai felhozatalt", azok nagyon sok jó produkciót hallhattak.

50 éves az IFI-Park

Augusztusban ismét egy nagyszabású koncerten vehettek részt a PeCsa-ban. A Volt egyszer egy Ifi park buli abból az alkalomból került megrendezésre, hogy 5o éve, 1961. augusztus 2o.-án nyitotta meg kapuit a Budai Ifjúsági Park. Ennek alkalmából meghívásra került a kor nagy zenészei mellett a Hundows is.

Regents koncert plakát

Aztán jött a nagy durranás! 2011 novemberében végre eljött Magyarországra a Finnországban és a világon méltán népszerű The Regents Gitárzenekar! A Hundows-t az a megtiszteltetés érte, hogy ők lehettek a november 19-i budapesti koncerten az előzenekaruk, mely a Pestújhelyi Közösségi Házban került megrendezésre. Tomboló siker övezte mind a két együttes műsorát.

Év vége felé derült ki, hogy a 2012-es év a Hundows Gitárzenekar NAGY ÉVE lehet, mert a zenekar tavasztól nyár közepéig egy kis "mini turné"-ra indulhat és a turné állomáshelyei Hollandia és a Skandináv-országok néhány nagy nemzetközi fesztiválja lesz. Nem kis büszkeséggel tesznek, tettek eleget kis Hazánk zenei képviseletének, hiszen ezen országok többségében még nem járt magyar gitárzenekar, ugyanakkor a gitárzenének nagy hagyománya és kultusza van!
"A kihívás hatalmas, mint maga az élmény, amiben részesülhettünk, de minden erőnkkel és tudásunkkal azon leszünk, hogy a feladatnak megfeleljünk, és méltón képviseljük Magyarországot!" - mondták!

A helyszínek:

- 2012. március 30 - április 1. Hollandia, Tilburg "52. Cliff Richard-Shadows FanMeeting" ahol 2010-ben is már felléptek.

- 2012. május 12. Svédország, Lerum (Göteborg): A Svéd Nordic Guitar Club rendezésében a "11 th Nordic Guitar Festival"

- 2012. Június 30. Nastola, Finnország: "Nastola 16th Rautalanka Festarit" a legnagyobb nyári gitárzenei Fesztivál!

Dr. Boross

Közben a Sztár Rádióból ismert Dr. Boross újra lehetőséget kapott rádióműsorra a Lánchíd Rádióban, ahol továbbra is népszerűsíti a Hundows zenéit is, illetve az együttesnek van oldala a Facebookon is. E két dolog kapcsán - a zenekar nagy örömére - végre sok év után kialakult egy viszonylag nagy számú rajongótábora is az együttesnek, akik szinte minden fellépésükön aktívan részt vesznek.

Hundows on tour 2012, a harmadik album

Az évek során közben összejött megint annyi új dal a repertoárban, hogy a zenekar úgy érezte, itt az ideje a harmadik lemeznek is. Ezt a döntést csak meggyorsította a koncertsorozatra való meghívás, így februárban újból stúdióba vonult a zenekar, hogy az utóbbi időkben feldolgozott új és a majdani turnén felcsendülő dalokból egy új CD albumot készítsen! Az album készítésekor még Fábián Attila volt a basszusgitáros, de közben bizonyos ellentétek miatt megváltak tőle. Ez röviddel a turné előtt igen nagy érvágás volt a csapatnak. Szerencsére sikerült megint egy régi, már bevált zenészt megkérni arra, hogy segítse ki a csapatot, így Tarsoly Lajos, aki szerencsére a dalok többségét még korábbról jól ismerte, hamar beilleszkedett megint. Kezdetben ideiglenesen, de a csapat és a rajongók bíznak benne, hogy állandósul, annál is inkább, mert mindenki szerint nagyon jót tett a csapat hangulatának is az ő részvétele.

Zászlók Nastolában

A turné nagyon jól kezdődött. A zenekarnak óriási sikere volt Tilburgban, ami egy újabb meghívást jelentett 2013-ba Finnországba, a XIX. Tampere Guitar Festival-ra. Az öröm mellett sajnos szomorúság is átlengte a koncerteket, ugyanis a szombati megnyitó előtt néhány perccel Joop Moen, a fesztivál fő szervezője, felesége Jolada másfél évvel korábbi tragikus halála után váratlanul szintén elhunyt! Így a fesztivál egy perces néma gyásszal kezdődött.

A turné, ha lehet még nagyobb sikerrel folytatódott Lerumban. A csapat meghódította a svéd közönséget is. Mikor kb. 400 ember ütemre tapsolt és a végén felállva ünnepelt, bizony elhomályosodott a lencse!! Akkor elmondhatta a csapat: Ezért érdemes volt....!!!

A turné utolsó állomásán Nastolában, a gitárzene hazájában óriási élmény volt bemutatkozni és méltón képviselni Hazánkat!! A műsor végén a nastolai Polgármester kizárólag a Hundows-nak adott ajándékot. A Fesztivál alatt 11 méter magasban végig együtt lobogott a finn, a svéd és a magyar zászló! A koncert másnapján szinte majdnem le is késték a hazafelé tartó gépet, mert a szervezők még újabb és újabb apró figyelmességekekkel lepték meg a fiúkat. Gyaníthatóan - és remélhetően - nem ez volt a Hundows utolsó skandináv fellépése!

Mindent összevetve, ha megnézzük az elmúlt időszakot, láthatjuk, hogy egy nagyon csodás folyamat indult meg a Hundows számára.



...Kedvenceink...

Hundows a FB-on

Bonyai Étterem

Dr Boross rendel

Pestújhelyi Közösségi Ház

Terényi Magnómúzeum